2017 National Dutch Show
Open Results


Open Results Youth Results Friday Night Events & Fun Classes Youth Contests AOV Class
Open Winner Pictures Youth Winner Pictures Fur Class Results Sellers Class Pictures

Click here for complete class listings.

For overall display points, click here. Note: deduct the bonus points to get the
points awarded for ADRC sweepstakes.

For pictures of the BOV & BOSV, click here. (no pictures were taken)

914 shown by 75 exhibitors

Overall

Award

Name

Ear #

BOB

Allan Gerhart - Tortoise Sr Doe

#AJ91

BOS

Kevin Hooper - Black Sr Buck

#K1305

Overall Display

Kevin Hooper

7127

Best Overall Senior

Allan Gerhart - Tortoise Sr Doe

#AJ91

Best Overall Junior

Lonnie & Michelle Harper - Blue Jr Buck

#RICH

Best Fur

Lonnie & Michelle Harper - Steel Jr Buck

#DAN

Black

220 shown by 53 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Kevin Hooper - Sr Buck

#K1305

BOSV

Allan Gerhart - Jr Doe

#A811

Best Display

Allan Gerhart

 

Best Fur

Gene Knieling

 

Best Sr

Kevin Hooper - Sr Buck

#K1305

Best Jr

Allan Gerhart - Jr Buck

#M717

Senior Buck Class

Kevin Hooper - Sr Buck

#K1305

Senior Doe Class

N.G. Michael

#M2

Junior Buck Class

Allan Gerhart

#M717

Junior Doe Class

Allan Gerhart

#A811

Blue

178 shown by 43 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Kevin Hooper - Sr Doe

#KB678

BOSV

Lonnie & Michelle Harper - Jr Buck

#RICH

Best Display

Kevin Hooper

 

Best Fur

Bryan & Oneda Lambert - Sr Doe

#FAIRY

Best Sr

Kevin Hooper - Sr Doe

#KB678

Best Jr

Lonnie & Michelle Harper - Jr Buck

#RICH

Senior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S6172

Senior Doe Class

Kevin Hooper

#KB678

Junior Buck Class

Lonnie & Michelle Harper

#RICH

Junior Doe Class

Mitch Williams

#6MO

Chinchilla

31 shown by 7 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Kevin Hooper - Sr Doe

#KX9

BOSV

Kevin Hooper - Jr Buck

#KX13

Best Display

Bryan & Oneda Lambert

 

Best Fur

Bryan & Oneda Lambert

 

Best Sr

Kevin Hooper - Sr Doe

#KX9

Best Jr

Kevin Hooper - Jr Buck

#KX13

Senior Buck Class

Bryan & Oneda Lambert

#DAN

Senior Doe Class

Kevin Hooper

#KX9

Junior Buck Class

Kevin Hooper

#KX13

Junior Doe Class

Carol Vasko

#VC22

Chocolate

121 shown by 32 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Phil & Sara Lape - Sr Buck

#CDC275

BOSV

Todd Biddle - Sr Doe

#RCALE1

Best Display

Todd Biddle

 

Best Fur

Valerie Worzella

 

Best Sr

Phil & Sara Lape - Sr Buck

#CDC275

Best Jr

Kevin Hooper - Jr Buck

#KC746

Senior Buck Class

Phil & Sara Lape

#CDC275

Senior Doe Class

Todd Biddle

#RCALE1

Junior Buck Class

Kevin Hooper

#KC746

Junior Doe Class

Kevin Hooper

#KC754

Gray

143 shown by 31 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Dick Evenburg - Sr Doe

#DE140

BOSV

Gene Knieling - Sr Buck

#K82G

Best Display

Dick Evenburg

 

Best Fur

Kristy Grinold - Jr Buck

#6SR52

Best Sr

Dick Evenburg - Sr Doe

#DE140

Best Jr

Dick Evenburg - Jr Doe

#DE152

Senior Buck Class

Gene Knieling

#K82G

Senior Doe Class

Dick Evenburg

#DE140

Junior Buck Class

Billy Bounds

#122LB

Junior Doe Class

Dick Evenburg

#DE152

Steel

75 shown by 29 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Kevin Hooper - Sr Doe

#KS515

BOSV

Janet Bowers - Jr Buck

#6B51

Best Display

Janet Bowers

 

Best Fur

Lonnie & Michelle Harper - Jr Buck

#DAN

Best Sr

Kevin Hooper - Sr Doe

#KS515

Best Jr

Janet Bowers - Jr Buck

#6B51

Senior Buck Class

Janet Bowers

#5B37

Senior Doe Class

Kevin Hooper

#KS515

Junior Buck Class

Janet Bowers

#6B51

Junior Doe Class

Chuck Stanfield

#68H

Tortoise

146 shown by 32 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Allan Gerhart - Sr Doe

#AJ91

BOSV

Todd Biddle - Sr Buck

#RCLEN

Best Display

Dan & Theresa Schwandt

 

Best Fur

Todd Biddle

 

Best Sr

Allan Gerhart - Sr Doe

#AJ91

Best Jr

Dan & Theresa Schwandt - Jr Doe

#S704

Senior Buck Class

Todd Biddle

#RCLEN

Senior Doe Class

Allan Gerhart

#AJ91

Junior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S6253

Junior Doe Class

Dan & Theresa Schwandt

#S704




Back to Home Back to Events Back to Top