Events Youth Winners
Listing
Friday Night
Fun Classes
Youth Royalty
Contest
Sellers Class
Open Winners
Pictures
Youth Winners
Pictures
Fur Class
Winners

Arts & Crafts
Winners
Candid Pictures

Special thank you to the hard working judges for the 2007 Dutch Nationals!

BEST OF BREED
948 shown by 83 exhibitors
Black Senior Doe Mike Smith EM14
BEST OPPOSITE OF SEX
449 shown by 80 exhibitors
Black Senior Buck Kevin Hooper K657

BEST SENIOR OVERALL
Black Senior Doe Mike Smith EM14
BEST JUNIOR OVERALL
Gray Junior Doe Kelly & Glenda Cummings CG52

 


VARIETY - BLACK
BOV Senior Doe Mike Smtih EM14
BOSV Senior Buck Kevin Hooper K657
BSrV Senior Doe Mike Smtih EM14
BJrV Junior Doe Kevin Hooper K759

Senior Bucks
60 shown by 36 exhibitors
  Senior Does
50 shown by 30 exhibitors
1. Kevin Hooper K657 1. Mike Smith EM14
2. Katie Bickelhaupt KCLI 2. Fred & Kathy Mullinax KB2
3. Eric & Sharon Mixdorf 339H 3. Dennis, Barb, & Megan Kline M593
4. Eric & Sharon Mixdorf 30T 4. Allan, Adrianne, & Mac Gerhart A263
5. Kristy Hume SR46 5. Kristy Hume SR107
6. Eric & Sharon Mixdorf 645H 6. Kevin Hooper K745
7. Bob Bergene 6G6 7. Allan, Adrianne, & Mac Gerhart A245
8. Rick & Julie Billups 1RJ 8. Eric & Sharon Mixdorf 72S
9. Hilary Przbylowick-Hoak H2 9. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K616
10. James Rydell B42 10. Jill Pfaff & Matt Gholden P6KK
Junior Bucks
58 shown by 32 exhibitors
Junior Does
66 shown by 34 exhibitors
1. Aaron Martin M272 1. Kevin Hooper K759
2. Todd Uran T2 2. Dr. Scott Williamson AMX
3. Kristy Hume 4H3 3. Jill Pfaff & Matt Gholden P70K
4. Dan & Dawn Schwartz RAD 4. Fred & Kathy Mullinax KB16
5. Herb Six S40 5. Ron & Renee Russ 22TB
6. Aaron Martin M294 6. Roger Guetschow 702K
7. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S6134 7. Audrey Grisez FA2BP
8. Valerie Worzella VW145 8. William & Tina Garrison DB
9. Mike Smith EM89 9. Herb Six S39
10. Allan, Adrianne, & Mac Gerhart M249 10. Kevin Hooper K755

VARIETY - BLUE
BOV Senior Doe Mike Smith EM79
BOSV Senior Buck Kristy Hume SR58
BSrV Senior Doe Mike Smith EM79
BJrV Junior Buck Mike Smith EM6X

Senior Bucks
44 shown by 25 exhibitors
  Senior Does
39 shown by 27 exhibitors
1. Kristy Hume SR58 1. Mike Smith EM79
2. Kristy Hume SR14 2. Bob Bergene 6W17
3. Mike Smith EM24 3. Mike Smith EM3
4. Aaron Martin M208 4. James Rydell B89
5. Valerie Worzella VWBRT 5. Dr Scott Williamson QUA
6. Rick Lehmann B64 6. Bob Bergene 6P62
7. Mike Smith EM43 7. Suzanne Wilch S65
8. Tiffany Wayne LUCK 8. Suzanne Wilch S70
9. Gary Clark 52C 9. Kristy Hume SR91
10. Allan, Adrianne, & Mack Gerhart M513 10. Kevin Hooper KB67
Junior Bucks
43 shown by 29 exhibitors
Junior Does
47 shown by 29 exhibitors
1. Mike Smith EM6X 1. Warren Wiltman `W524
2. Bob Bergene 7P18 2. Mike Smith EM9X
3. Cale Kunick KU1 3. Eric & Sharon Mixdorf 634H
4. Kevin Hooper KB75 4. Kevin Hooper KB71
5. Pete & Debra Nelson 7T02 5. Carlene Bell CL12
6. Kevin Hooper KB77 6. Charles Sayles H3P
7. Kristy Hume SRBO 7. Mike Smith EM84
8. Stan Goeglein LB 8. Dr Scott Williamson INZ
9. Gene Knieling K4XSW 9. Charles Sayles H11
10. Dr Scott Williamson GIL 10. Alan Miller AT

VARIETY - CHOCOLATE
BOV Junior Buck Hilary Przybylowick-Hoak HC3
BOSV Senior Doe Phil, Sara, Cody, & Dan Lape CDC84
BSrV Senior Buck Steve Blythe & Rita Stelzer K507
BJrV Junior Buck Hilary Przybylowick-Hoak HC3

Senior Bucks
24 shown by 16 exhibitors
  Senior Does
28 shown by 14 exhibitors
1. Steve Blythe & Rita Stelzer K507 1. Phil, Sara, Cody, & Dan Lape CDC84
2. Phil, Sara, Cody, & Dan Lape CDC79 2. Steve Blythe & Rita Stelzer K538
3. Ricky Wood C97 3. Stuart & Becky Canfield B9C
4. Stuart & Becky Canfield B25 4. James Rydell 13B
5. Margie & Ray Brewer HK 5. Ricky Wood 6C
6. Tom Ayers H37 6. Stuart & Becky Canfield B16
7. Mike Smith EM21 7. Kevin Hooper KC03
8. Stuart & Becky Canfield B24 8. Stuart & Becky Canfield B15
9. Phil, Sara, Cody, & Dan Lape CDC85 9. Dennis, Barb, & Megan Kline M416
10. Stuart & Becky Canfield ACE 10. Aaron Martin M283
Junior Bucks
31 shown by 20 exhibitors
Junior Does
46 shown by 22 exhibitors
1. Hilary Przybylowick-Hoak HC3 1. Carlene Bell CH11
2. Ricky Wood C98 2. Wilbur Williamson ZES
3. Kevin Hooper KC12 3. Stuart & Becky Canfield B35
4. Hilary Przbylowick-Hoak HC4 4. Stuart & Becky Canfield B40
5. Stuart & Becky Canfield B31 5. Stuart & Becky Canfield B41
6. Bob Bergene 6S16 6. Ricky Wood 6C5
7. Ron & Renee Russ 3TC 7. Stuart & Becky Canfield B39
8. Penn & Sue Peters W42 8. Aaron Martin M211
9. Stuart & Becky Canfield B28 9. Bob Bergene 6S12
10. Steve Blythe & Rita Stelzer K537 10. Suzanne Wilch S75

VARIETY - GRAY
BOV Junior Doe Kelly & Glenda Cummings CG52
BOSV Senior Buck Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K98
BSrV Senior Buck Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K98
BJrV Junior Doe Kelly & Glenda Cummings CG52

Senior Bucks
38 shown by 22 exhibitors
  Senior Does
47 shown by 26 exhibitors
1. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K98 1. Stan Goeglein G6
2. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K600 2. Ricky Wood 6G
3. Katie Bickelhaupt KKEITH 3. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K132
4. Suzanne Wilch S76 4. Ricky Wood 6G0
5. Ed McKinley 413 5. Kevin Hooper KG64
6. Katie Bickelhaupt KCHES 6. Billy Bounds LB428
7. Ron & Renee Russ 5TG 7. Jill Pfaff & Matt Gholden P6JS
8. Katie Bickelhaupt KLUKE 8. Phil, Sara, Cody, & Dan Lape CDG106
9. Billy Bounds LB438 9. Katie Bickelhaupt KTINA
10. Pete & Debra Nelson 6GT4 10. Todd Uran D12
Junior Bucks
43 shown by 26 exhibitors
Junior Does
55 shown by 25 exhibitors
1. Billy Bounds LB455 1. Kelly & Glenda Cummings CG52
2. Dan & Dawn Schwartz X2 2. Katie Bickelhaupt KCHEER
3. Herb Six S37 3. Kevin & Vicki Bogan G1
4. Pete & Debra Nelson 7CN2 4. Carlene Bell CG12
5. Todd Uran D10 5. Todd Uran D2
6. Kristy Hume SRA4 6. Mike Smith EM47
7. Billy Bounds LB458 7. Kelly & Glenda Cummings CG53
8. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K647 8. Kristy Hume SRA1
9. Dennis, Barb, & Megan Kline M609 9. Margie & Ray Brewer G7
10. Mike Smith EM09 10. Fred & Kathy Mullinax KG

VARIETY - STEEL
BOV Junior Doe Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K702
BOSV Junior Buck Dennis, Barb, & Megan Kline M595
BSrV Senior Buck Steve & Sherry Patton 513H
BJrV Junior Doe Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K702

Senior Bucks
23 shown by 17 exhibitors
  Senior Does
19 shown by 12 exhibitors
1. Steve & Sherry Patton 513H 1. Ed McKinley 460
2. Beth Oelker B261 2. Kevin Hooper KS84
3. Melody Stremkowski M629 3. Allan, Adrianne, & Mac Gerhart AS34
4. Herb Six S32 4. Kevin Hooper KS89
5. Tom McCoy TR91 5. Steve & Sherry Patton PMS
6. Susan & Carolyn Jock 5S31 6. Hilary Przybylowick-Hoak HS1
7. Janet Bowers KS69 7. Ron & Renee Russ KHELEN
8. Shelly Thompson TS43 8. Anthony Campbell JA6XL
9. Shelly Thompson STS1 9. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K129
10. Ron & Renee Russ TS27 10. Kevin Hooper KS91
Junior Bucks
21 shown by 16 exhibitors
Junior Does
30 shown by 18 exhibitors
1. Dennis, Barb, & Megan Kline M595 1. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein K702
2. Steve Blythe & Rita Stelzer K546 2. Steve Blythe & Rita Stelzer K547
3. Carlene Bell CS3 3. Fred & Kathy Mullinax K43
4. Kevin Hooper KS00 4. Phil, Sara, Cody, & Dan Lape CDS22
5. John Imes JS31 5. Billy Bounds LB440
6. Cale Kunick KS1 6. Kevin Hooper KS94
7. Katie Bickelhaupt KJAR 7. Fred & Kathy Mullinax KF1
8. Janet Bowers B709 8. Fred & Kathy Mullinax KF3
9. Ron & Renee Russ TS45 9. Kevin Hooper KS92
10. Hilary Przybylowick-Hoak HS4 10. Tom McCoy TC

VARIETY - TORTOISE
BOV Senior Buck Cathern Hart M75
BOSV

Senior Doe

Todd Uran TU2
BSrV Senior Buck Cathern Hart M75
BJrV Junior Doe Eric & Sharon Mixdorf 68M

Senior Bucks
31 shown by 23 exhibitors
  Senior Does
35 shown by 18 exhibitors
1. Cathern Hart M75 1. Todd Uran TU2
2. Steve Blythe & Rita Stelzer K511 2. James Rydell B90
3. Stuart & Becky Canfield C14 3. Stuart & Becky Canfield C19
4. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S465 4. Bob Bergene 6J16
5. Ricky Wood T90 5. James Rydell 10B
6. Eric & Sharon Mixdorf S546 6. Eric & Sharon Mixdorf 568H
7. Ricky Wood T91 7. Margie & Ray Brewer 5V
8. Carlene Bell CT3 8. AJA Aisbet A24
9. Reggie Shull ST3 9. Todd Uran TD2
10. Jim Smith 4TB5 10. Kevin & Vicki Bogan 1
Junior Bucks
33 shown by 19 exhibitors
Junior Does
37 shown by 19 exhibitors
1. Eric & Sharon Mixdorf 659H 1. Eric & Sharon Mixdorf 68M
2. James Rydell 34B 2. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S6129
3. Bob Bergene 6J24 3. James Rydell 14B
4. Todd Uran TD4 4. Gary & Joyce Ruch GT34
5. Todd Uran TD5 5. Dr Scott Williamson BTA
6. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S6113 6. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S6128
7. Beth Oelker B303 7. Todd Uran TD1
8. Dale Grabenbauer BEN 8. Sue Hill 386Z
9. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S6120 9. Margie & Ray Brewer 5V1
10. Dr Scott Williamson JTS 10. Dan Schwaudt & Theresa Kortbein S6123

BEST DISPLAY AWARDS

Best Black Display Kevin Hooper
Best Blue Display Mike Smith
Best Chocolate Display Stuart & Becky Canfield
Best Gray Display Dan Schwandt & Theresa Kortbein
Best Steel Display Kevin Hooper
Best Tortoise Display Eric & Sharon Mixdorf
Best Overall Display Kevin Hooper

Return to Home Return to Events Top of Page